Aktuality


Sedm mýtů o fotovoltaice

V následujícím článku se dozvíte o sedmi mýtech, které se pojí s fotovoltaikou a jejím zařízením.

Pokud uvažujete o pořízení vlastního zdroje energie, tak nemusíte čekat s objednávkou až na jaro, protože fotovoltaika se vyrábí i v zimě.

 A nyní se podíváme na vybrané mýty:

Jako první si řekneme o orientaci střechy, protože spousta lidí věří tomu, že si fotovoltaiku musí nainstalovat na jižní část zkosené střechy. Cílem je ale vždy takové místo, na kterém dosáhnou panely co největší efektivity, přesto je nelze dát úplně na každou střechu. Instalace se ve skutečnosti provádí i na rovných nebo zkosených střechách ve směru na západ nebo na východ.

Dále je také důležité si uvědomit, že za vás neudělají instalační firmy vše. Někdy nás překvapí, v jakém stavu bývají klientovy elektroinstalace, které můžou být až život ohrožující. O to víc pak zarazí, že zákazník neváhá zaplatit půl milionu za fotovoltaiku, ale má problém investovat tisíc korun do nového rozvaděče,“ říká jednatel S‑Power Energies Jaroslav Šuvarský.

S enormním zájmem o fotovoltaické panely se na trhu objevila spousta firem, které lákají potenciální klienty s nereálnými termíny. Při výběrů firem si musíme dát pozor na spoustu parametrů, jako například peníze a čas, každopádně je také dobré si vybírat dodavatele, jehož práce neskončí namontováním panelů na střechu, ale takového, který má zkušenosti s následnou péčí o klienta.

Někdo věří tomu, že ceny fotovoltaiky budou klesat. V závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se může celková počáteční investice pohybovat přibližně mezi 200 a 600 tisíci korun. Z dotačního programu Nová zelená úsporám lze na projekt získat podle velikosti elektrárny podporu až 200 tisíc korun.

Spousta oslovených firem se shoduje na nereálných očekáváních od klientů, kteří mají dotazy typu: „Mohu použít nainstalovanou fotovoltaiku k vytápění domácnosti?“.

To, že už máme nainstalované panely neznamená, že nemusíme šetřit elektřinou. Většina domácností nyní volí fotovoltaiku v kombinaci s baterií, do které se ukládá nespotřebovaná elektřina. Jednoduše řečeno, přes den se elektřina vyrobí a večer či v noci spotřebuje.

A jako poslední se dostaneme k závěrečnému mýtu, že když mám už vše zařízeno, tak se nemusím o nic starat. Panely musí zůstat čisté, aby dobře pracovaly. Výrobci většinou uvádějí, že jsou panely bezúdržbové. Pokud jsou umístěny pod správným sklonem, v ideálním případě po nich sníh sjede dolů a většinu nečistot z povrchu smyje déšť. Je‑li však fotovoltaika umístěna pod mírnějším úhlem, nečistoty se z panelů dostávají hůř.

Bližší informace naleznete zde: https://archiv.hn.cz/

06-foto