Na jakou střechu nainstalovat FVE

Uvažujete o pořízení Fotovoltaické elektrárny, ale nejste si jistí, zda je vaše střecha k tomu vhodně uzpůsobena?

Mezi širokou veřejností se nejčastěji setkáte s fotovoltaikou, kterou si zákazníci nechávají instalovat na tvz. „Sedlovou“ střechu. Orientace na jih je pak již samozřejmostí. Avšak instalace na ostatní typy střech, je samozřejmě možná, nicméně je nutné počítat s nižším energetickým výnosem. Konkrétně tedy o 5-8 % pokud tedy orientace bude směřovat na jihovýchod/jihozápad.

Ideální sklon Vaší střechy by pak neměl přesáhnout rozpětí 25-38 %. V případě rovné střechy, není žádoucí umísťovat panely vodorovně v tomto případě dochází totiž ke státě výkonu až o 10 %, nabízí se řešení v podobě nainstalování nosné konstrukce, na kterou umístíme panely v požadovaném směru a sklonu.

V případě atypické střechy, která má vysokou členitost a se kterou se pojí nízká výtěžnost, můžeme umístit fotovoltaické panely na plot, garáž, pergolu či balkon.

V tomto případě je však dobré poradit se s odborníkem. K pořízení fotovoltaické elektrárny nepotřebujete stavební povolení.

Věříme, že jste zase o krůček dál k porozumění problematiky fotovoltaických elektráren.

Zdroj: Na jakou střechu umístit solární panely | E.ON. [online]. Dostupné z: https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/na-jakou-strechu-umistit-solarni-panely/

Přejít nahoru